Taiyo Yuden HMK316B7104KL-T
HMK316B7104KL-T picture photo
Mfg. Part Number
HMK316B7104KL-T
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 100V X7R 1206
Datasheet Download
HMK316B7104KL-T.pdf
Availability of HMK316B7104KL-T
QUANTITY
HMK316B7104KL-T Order Process
Ship out your order
Specifications of HMK316B7104KL-T
Internal Part NumberEIS-HMK316B7104KL-T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Part NumberX5R, X7R Dielectrics 23/Jan/2008
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HMK316B7104KL-T
Related LinksHMK316B, HMK316B7104KL-T Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
HMK316B7104KL-T Details Description
Related parts for HMK316B7104KL-T
MOSFET N-CH 25V 30A TO-220AB datasheet.pdf
IC PROM SRL 1.8V 16M 48CSBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
RES 301 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS 3.81MM VERT BK datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.7V 1W DO216 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf