Taiyo Yuden HMK316B7105KL-T
HMK316B7105KL-T picture photo
Mfg. Part Number
HMK316B7105KL-T
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 100V X7R 1206
Datasheet Download
HMK316B7105KL-T.pdf
Availability of HMK316B7105KL-T
QUANTITY
HMK316B7105KL-T Order Process
Ship out your order
Specifications of HMK316B7105KL-T
Internal Part NumberEIS-HMK316B7105KL-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Part NumberX5R, X7R Dielectrics 23/Jan/2008
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HMK316B7105KL-T
Related LinksHMK316B, HMK316B7105KL-T Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
HMK316B7105KL-T Details Description
Related parts for HMK316B7105KL-T
RES 316K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE DRWR FOR PWR MOD F'GRIP 1PL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.15V/ADJ SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 820PF 150V 1111 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
RES 250K OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf