Sullins Connector Solutions HMM11DRKI-S13
HMM11DRKI-S13 picture photo
Mfg. Part Number
HMM11DRKI-S13
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND
Datasheet Download
HMM11DRKI-S13.pdf
Availability of HMM11DRKI-S13
QUANTITY
HMM11DRKI-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of HMM11DRKI-S13
Internal Part NumberEIS-HMM11DRKI-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row11
Number of Positions22
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HMM11DRKI-S13
Related LinksHMM11D, HMM11DRKI-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HMM11DRKI-S13 Details Description
Related parts for HMM11DRKI-S13
RES 1.1M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
LED PMI FLUSH 110VAC WHITE datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
T3008, 2N/C+1N/O, 90-DEGREE ACT datasheet.pdf
RES 529.25 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
CAP TANT POLY 22UF 10V 1206 datasheet.pdf
LIGHT PIPE PNL FRNT 3MM RND.100" datasheet.pdf