Samtec, Inc. HMTSW-110-08-LM-S-235
HMTSW-110-08-LM-S-235 picture photo
Mfg. Part Number
HMTSW-110-08-LM-S-235
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 10POS .25
Datasheet Download
HMTSW-110-08-LM-S-235.pdf
Availability of HMTSW-110-08-LM-S-235
QUANTITY
HMTSW-110-08-LM-S-235 Order Process
Ship out your order
Specifications of HMTSW-110-08-LM-S-235
Internal Part NumberEIS-HMTSW-110-08-LM-S-235
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesFlex Stack, HMTSW
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.235" (5.97mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HMTSW-110-08-LM-S-235
Related LinksHMTSW-110-, HMTSW-110-08-LM-S-235 Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
HMTSW-110-08-LM-S-235 Details Description
Related parts for HMTSW-110-08-LM-S-235
FAN IMP MTRZD 175X69MM 48VDC datasheet.pdf
PANEL FRONT 19X10.5X0.07" BE/GY datasheet.pdf
RES SMD 84.5 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DAC 14BIT MPU COMP 28-PLCC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 2.2A WSSMINI6 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
RES 976 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 40POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CNTRL LIQ LEVEL 24VAC CHASSIS datasheet.pdf
CONN HEADER 2.5MM 8POS VERT datasheet.pdf