FFF HN06103200J0G
HN06103200J0G picture photo
Mfg. Part Number
HN06103200J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
350 TB SPRING PLUG WF
Datasheet Download
HN06103200J0G.pdf
Availability of HN06103200J0G
QUANTITY
HN06103200J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of HN06103200J0G
Internal Part NumberEIS-HN06103200J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,016
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesHN
PackagingBulk
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions6
Positions Per Level6
Number of Levels1
Pitch0.138" (3.50mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry180°
Termination StyleScrewless - Leg Spring, Push-In Spring
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL10A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG14-26 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorOrange
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
FeaturesMating Flange
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HN06103200J0G
Related LinksHN0610, HN06103200J0G Datasheet, FFF Distributor
HN06103200J0G Details Description
Related parts for HN06103200J0G
RES ARRAY 14 RES 100K OHM 16DRT datasheet.pdf
CONN HEADER 56POS .100 DUAL SMD datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLAN 200POS GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 0.079 24 POS datasheet.pdf
DIP CABLE 18POS datasheet.pdf