FFF HN12505000J0G
HN12505000J0G picture photo
Mfg. Part Number
HN12505000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
508 TB SPRING PLUG
Datasheet Download
HN12505000J0G.pdf
Availability of HN12505000J0G
QUANTITY
HN12505000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of HN12505000J0G
Internal Part NumberEIS-HN12505000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,040
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesHN
PackagingBulk
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions12
Positions Per Level12
Number of Levels1
Pitch0.200" (5.08mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry180°
Termination StyleScrewless - Leg Spring, Push-In Spring
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL10A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG12-26 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
FeaturesRetention Latches (Non-Wire Side)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HN12505000J0G
Related LinksHN1250, HN12505000J0G Datasheet, FFF Distributor
HN12505000J0G Details Description
Related parts for HN12505000J0G
RELAY GEN PURPOSE SPDT 6A 120V datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC 1.2A POWER DIST SWITCH 8-SOIC datasheet.pdf
IC FIFO 8KX18 LP 20NS 64QFP datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
QSFP-QSFP QDR 4CH LSZH OM2+ 7M datasheet.pdf
D4SL-N3NDG-DN datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
CAP FILM 1.2NF 3.5% 1000VDC RAD datasheet.pdf