FFF HN19505200J0G
HN19505200J0G picture photo
Mfg. Part Number
HN19505200J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
508 TB SPRING PLUG WF
Datasheet Download
HN19505200J0G.pdf
Availability of HN19505200J0G
QUANTITY
HN19505200J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of HN19505200J0G
Internal Part NumberEIS-HN19505200J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesHN
PackagingBulk
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions19
Positions Per Level19
Number of Levels1
Pitch0.200" (5.08mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry180°
Termination StyleScrewless - Leg Spring, Push-In Spring
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL10A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG12-26 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
FeaturesMating Flange, Retention Latches (Non-Wire Side)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HN19505200J0G
Related LinksHN1950, HN19505200J0G Datasheet, FFF Distributor
HN19505200J0G Details Description
Related parts for HN19505200J0G
CAP FILM 1500PF 2% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
DAUGHTER CARD W/DISCRETE INTRFC datasheet.pdf
BRUSH CONT TAB-LOCK LEFT HAND datasheet.pdf
RES SMD 1.87KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 52.3K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 68.1K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CONN STACKED SFP+ 2X5 W/O LP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 115K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
UNIV 100-240VAC-24VDC CONT NEMA datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 100POS datasheet.pdf