FFF HN20505000J0G
HN20505000J0G picture photo
Mfg. Part Number
HN20505000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
508 TB SPRING PLUG
Datasheet Download
HN20505000J0G.pdf
Availability of HN20505000J0G
QUANTITY
HN20505000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of HN20505000J0G
Internal Part NumberEIS-HN20505000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,010
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesHN
PackagingBulk
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions20
Positions Per Level20
Number of Levels1
Pitch0.200" (5.08mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry180°
Termination StyleScrewless - Leg Spring, Push-In Spring
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL10A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG12-26 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
FeaturesRetention Latches (Non-Wire Side)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HN20505000J0G
Related LinksHN2050, HN20505000J0G Datasheet, FFF Distributor
HN20505000J0G Details Description
Related parts for HN20505000J0G
CABINET CLASSIC II 15.81" BLUE datasheet.pdf
EVALUATION BOARD DSP MOTHER datasheet.pdf
IC DECODER DUAL BIN 1-4 20-PLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 130MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
RES 11 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 39PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf