Hirose Electric Co Ltd HNC2-2.5P-10DSL(01)
HNC2-2.5P-10DSL(01) picture photo
Mfg. Part Number
HNC2-2.5P-10DSL(01)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN PIN HDR 2.5MM 10POS
Datasheet Download
HNC2-2.5P-10DSL(01).pdf
Availability of HNC2-2.5P-10DSL(01)
QUANTITY
HNC2-2.5P-10DSL(01) Order Process
Ship out your order
Specifications of HNC2-2.5P-10DSL(01)
Internal Part NumberEIS-HNC2-2.5P-10DSL(01)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesHNC
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.098" (2.50mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.197" (5.00mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HNC2-2.5P-10DSL(01)
Related LinksHNC2-2.5P, HNC2-2.5P-10DSL(01) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HNC2-2.5P-10DSL(01) Details Description
Related parts for HNC2-2.5P-10DSL(01)
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 10W datasheet.pdf
IC DGTL SIGNAL PROCESSOR 144LQFP datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 140MA 2.1 OHM SMD datasheet.pdf
MOUNT MAGN 3/4" 58A MUHFM datasheet.pdf
CONN SOCKET 36POS OPEN END W/SR datasheet.pdf
PLC SPLITTER 2X2 2-GRADE SC/PC datasheet.pdf
RELAY SOLID STATE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 2.9A 32 MOHM SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 18.5VWM 29VC TSLP2-17 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0043 UF 5 % 1600 VDC datasheet.pdf