Hirose Electric Co Ltd HNC2-2.5P-5DSL(55)
HNC2-2.5P-5DSL(55) picture photo
Mfg. Part Number
HNC2-2.5P-5DSL(55)
Brief Description
CONN PIN HDR 2.5MM 5POS
Datasheet Download
HNC2-2.5P-5DSL(55).pdf
Availability of HNC2-2.5P-5DSL(55)
QUANTITY
HNC2-2.5P-5DSL(55) Order Process
Ship out your order
Specifications of HNC2-2.5P-5DSL(55)
Internal Part NumberEIS-HNC2-2.5P-5DSL(55)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions5
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.098" (2.50mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.197" (5.00mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Features-
Contact FinishTin
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HNC2-2.5P-5DSL(55)
Related LinksHNC2-2.5P, HNC2-2.5P-5DSL(55) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HNC2-2.5P-5DSL(55) Details Description
Related parts for HNC2-2.5P-5DSL(55)
VARISTOR 462V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 5V OUT 1W datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 1% 1/20W 0502 datasheet.pdf
BLZP 5.00/05/270LR SN OR BX datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf