Honeywell Sensing and Productivity Solutions HOA6970-T51
HOA6970-T51 picture photo
Mfg. Part Number
HOA6970-T51
Manufacturer
Product Category
Optical Sensors - Photointerrupters - Slot Type - Logic Output
Brief Description
SENSOR TRANS OPAQUE OPTOSCHMITT
Datasheet Download
HOA6970-T51.pdf
Availability of HOA6970-T51
QUANTITY
HOA6970-T51 Order Process
Ship out your order
Specifications of HOA6970-T51
Internal Part NumberEIS-HOA6970-T51
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyOptical Sensors - Photointerrupters - Slot Type - Logic Output
Series-
Sensing Distance0.125" (3.18mm)
Sensing MethodTransmissive
Output ConfigurationTotem Pole, Buffer
Mounting TypeThrough Hole
Current - Supply15mA
Voltage - Supply4.5 V ~ 7 V
Response Time70ns
Package / CasePCB Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HOA6970-T51
Related LinksHOA69, HOA6970-T51 Datasheet, Honeywell Sensing and Productivity Solutions Distributor
HOA6970-T51 Details Description
Related parts for HOA6970-T51
DIODE ZENER 5.6V 400MW ALF2 datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 5% 1/4W MELF datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 1.1A 221 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC CPLD 1140MC 3.6NS 324BGA datasheet.pdf
RES 5.62 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 630V X5R 1206 datasheet.pdf
CAP CER 33PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CRYSTAL 7.680000 MHZ datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.5A 12MSOP datasheet.pdf