Spectra Symbol HP-L-0025-103-1%-RH
HP-L-0025-103-1%-RH picture photo
Mfg. Part Number
HP-L-0025-103-1%-RH
Manufacturer
Product Category
Position Sensors - Angle, Linear Position Measuring
Brief Description
SENSOR HOTPOT 10K OHM 25MM
Datasheet Download
HP-L-0025-103-1%-RH.pdf
Availability of HP-L-0025-103-1%-RH
QUANTITY
HP-L-0025-103-1%-RH Order Process
Ship out your order
Specifications of HP-L-0025-103-1%-RH
Internal Part NumberEIS-HP-L-0025-103-1%-RH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMembrane Sensing Technology
Featured ProductHotPot Potentiometers
Standard Package25
Category Sensors, Transducers
FamilyPosition Sensors - Angle, Linear Position Measuring
SeriesHotPot
For MeasuringLinear Position
TechnologyResistive
Rotation Angle - Electrical, Mechanical-
Linear Range0 ~ 25.00mm (0 ~ 0.98")
OutputResistive
Output Signal-
Actuator TypeFlexible Membrane - Linear
Linearity±1%
Resistance (Ohms)10k
Resistance Tolerance±20%
Voltage - Supply-
Mounting TypeCustom
Termination StyleConnector
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HP-L-0025-103-1%-RH
Related LinksHP-L-0025, HP-L-0025-103-1%-RH Datasheet, Spectra Symbol Distributor
HP-L-0025-103-1%-RH Details Description
Related parts for HP-L-0025-103-1%-RH
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP MICA 43PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 400NH 17.5A 3.2 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 21POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
Crystal 48.0000MHz 50ppm 20pF 40 Ohm -55°C - 125°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
LED HOLDER RA 3MM 2LD NYL BK datasheet.pdf
MODULAR CBL STR 10' REVERSED datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 0.01% 3/4W 2512 datasheet.pdf
CARD GUIDE DEEP 6.5" 0.102" BK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
RES NTWRK 16 RES 22 OHM 32LBGA datasheet.pdf