Spectra Symbol HP-L-0150-103-1%-RH
HP-L-0150-103-1%-RH picture photo
Mfg. Part Number
HP-L-0150-103-1%-RH
Manufacturer
Product Category
Position Sensors - Angle, Linear Position Measuring
Brief Description
SENSOR HOTPOT 10K OHM 150MM
Datasheet Download
HP-L-0150-103-1%-RH.pdf
Availability of HP-L-0150-103-1%-RH
QUANTITY
HP-L-0150-103-1%-RH Order Process
Ship out your order
Specifications of HP-L-0150-103-1%-RH
Internal Part NumberEIS-HP-L-0150-103-1%-RH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMembrane Sensing Technology
Featured ProductHotPot Potentiometers
Standard Package25
Category Sensors, Transducers
FamilyPosition Sensors - Angle, Linear Position Measuring
SeriesHotPot
For MeasuringLinear Position
TechnologyResistive
Rotation Angle - Electrical, Mechanical-
Linear Range0 ~ 150.00mm (0 ~ 5.91")
OutputResistive
Output Signal-
Actuator TypeFlexible Membrane - Linear
Linearity±1%
Resistance (Ohms)10k
Resistance Tolerance±20%
Voltage - Supply-
Mounting TypeCustom
Termination StyleConnector
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HP-L-0150-103-1%-RH
Related LinksHP-L-0150, HP-L-0150-103-1%-RH Datasheet, Spectra Symbol Distributor
HP-L-0150-103-1%-RH Details Description
Related parts for HP-L-0150-103-1%-RH
IC OPAMP GP 1MHZ 14DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 52.3 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LP.100"SHRD HDR .100" VERT 30GLD datasheet.pdf
IC DAC 8BIT QUAD SRL 16-SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 64.1VWM 103VC SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONN SMB JACK R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
RES 487K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 22 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE PIN CRIMP datasheet.pdf