Spectra Symbol HP-L-0400-203-1%-RH
HP-L-0400-203-1%-RH picture photo
Mfg. Part Number
HP-L-0400-203-1%-RH
Manufacturer
Product Category
Position Sensors - Angle, Linear Position Measuring
Brief Description
SENSOR HOTPOT 20K OHM 400MM
Datasheet Download
HP-L-0400-203-1%-RH.pdf
Availability of HP-L-0400-203-1%-RH
QUANTITY
HP-L-0400-203-1%-RH Order Process
Ship out your order
Specifications of HP-L-0400-203-1%-RH
Internal Part NumberEIS-HP-L-0400-203-1%-RH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMembrane Sensing Technology
Featured ProductHotPot Potentiometers
Standard Package25
Category Sensors, Transducers
FamilyPosition Sensors - Angle, Linear Position Measuring
SeriesHotPot
For MeasuringLinear Position
TechnologyResistive
Rotation Angle - Electrical, Mechanical-
Linear Range0 ~ 400.00mm (0 ~ 15.75")
OutputResistive
Output Signal-
Actuator TypeFlexible Membrane - Linear
Linearity±1%
Resistance (Ohms)20k
Resistance Tolerance±20%
Voltage - Supply-
Mounting TypeCustom
Termination StyleConnector
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HP-L-0400-203-1%-RH
Related LinksHP-L-0400, HP-L-0400-203-1%-RH Datasheet, Spectra Symbol Distributor
HP-L-0400-203-1%-RH Details Description
Related parts for HP-L-0400-203-1%-RH
RES SMD 150 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 2.55K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 0.068 OHM 2% 1/2W 0815 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 300KSPS 20-TSSOP datasheet.pdf
IC TEMP SWITCH PROG SOT23-6 datasheet.pdf
TIMER SOLID STATE 10SEC DIN MNT datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf