Spectra Symbol HP-L-0500-203-1%-RH
HP-L-0500-203-1%-RH picture photo
Mfg. Part Number
HP-L-0500-203-1%-RH
Manufacturer
Product Category
Position Sensors - Angle, Linear Position Measuring
Brief Description
SENSOR HOTPOT 20K OHM 500MM
Datasheet Download
HP-L-0500-203-1%-RH.pdf
Availability of HP-L-0500-203-1%-RH
QUANTITY
HP-L-0500-203-1%-RH Order Process
Ship out your order
Specifications of HP-L-0500-203-1%-RH
Internal Part NumberEIS-HP-L-0500-203-1%-RH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMembrane Sensing Technology
Featured ProductHotPot Potentiometers
Standard Package25
Category Sensors, Transducers
FamilyPosition Sensors - Angle, Linear Position Measuring
SeriesHotPot
For MeasuringLinear Position
TechnologyResistive
Rotation Angle - Electrical, Mechanical-
Linear Range0 ~ 500.00mm (0 ~ 19.68")
OutputResistive
Output Signal-
Actuator TypeFlexible Membrane - Linear
Linearity±1%
Resistance (Ohms)20k
Resistance Tolerance±20%
Voltage - Supply-
Mounting TypeCustom
Termination StyleConnector
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HP-L-0500-203-1%-RH
Related LinksHP-L-0500, HP-L-0500-203-1%-RH Datasheet, Spectra Symbol Distributor
HP-L-0500-203-1%-RH Details Description
Related parts for HP-L-0500-203-1%-RH
CAP 2.5F -10% +20% 5V T/H datasheet.pdf
CIR BRKR 10A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
COMP STORAGE PLST 13.13"LX8.88"W datasheet.pdf
IC BATTERY CHARGER 12-DFN datasheet.pdf
TVS DIODE 185VWM 328VC DO214AB datasheet.pdf
RES 499 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 66POS SKT datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf