FFF HP04505200J0G
HP04505200J0G picture photo
Mfg. Part Number
HP04505200J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
508 TB SPRING PLUG WF
Datasheet Download
HP04505200J0G.pdf
Availability of HP04505200J0G
QUANTITY
HP04505200J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of HP04505200J0G
Internal Part NumberEIS-HP04505200J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,070
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesHP
PackagingBulk
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions4
Positions Per Level4
Number of Levels1
Pitch0.200" (5.08mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry180°
Termination StyleScrewless - IDC
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL7A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG18-22 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
FeaturesMating Flange, Retention Latches (Non-Wire Side)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HP04505200J0G
Related LinksHP0450, HP04505200J0G Datasheet, FFF Distributor
HP04505200J0G Details Description
Related parts for HP04505200J0G
IC OTP 256KBIT 150NS 32PLCC datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.7V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 510K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V PPAK SO-8 datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 3A 125V datasheet.pdf
MOD MINI-Z WLAN 28-PIN datasheet.pdf
CAP FILM 15UF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf