FFF HP23505200J0G
HP23505200J0G picture photo
Mfg. Part Number
HP23505200J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
508 TB SPRING PLUG WF
Datasheet Download
HP23505200J0G.pdf
Availability of HP23505200J0G
QUANTITY
HP23505200J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of HP23505200J0G
Internal Part NumberEIS-HP23505200J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesHP
PackagingBulk
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions23
Positions Per Level23
Number of Levels1
Pitch0.200" (5.08mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry180°
Termination StyleScrewless - IDC
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL7A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG18-22 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
FeaturesMating Flange, Retention Latches (Non-Wire Side)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HP23505200J0G
Related LinksHP2350, HP23505200J0G Datasheet, FFF Distributor
HP23505200J0G Details Description
Related parts for HP23505200J0G
CAP CER 1500PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 8B 20TSSOP datasheet.pdf
CONN ARRAY MALE 400POS SMD datasheet.pdf
RES SMD 324 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
RES 11.8 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 33000UF 16V RADIAL datasheet.pdf
SC-SMT 3.81/10/90G 1.5SN BK datasheet.pdf
CONN HDR 46POS 0.100 T/H TIN datasheet.pdf