Panasonic Electric Works HP3-M-AC24V
HP3-M-AC24V picture photo
Mfg. Part Number
HP3-M-AC24V
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 24V
Datasheet Download
HP3-M-AC24V.pdf
Availability of HP3-M-AC24V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HP3-M-AC24V Order Process
Ship out your order
Specifications of HP3-M-AC24V
Internal Part NumberEIS-HP3-M-AC24V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsGeneral Appl Guidelines
Standards Chart
How to Read Date Codes
PCN Obsolescence/ EOLHP Relays Feb/2012
Standard Package10
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesHP
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current130mA
Coil Voltage24VAC
Contact Form3PDT (3 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage250VAC - Nom
Turn On Voltage (Max)19.2 VAC
Turn Off Voltage (Min)7.2 VAC
Operate Time30ms
Release Time30ms
Features-
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Contact MaterialSilver (Ag)
Coil Power3.1 VA
Coil Resistance-
Operating Temperature-50°C ~ 40°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HP3-M-AC24V
Related LinksHP3-M, HP3-M-AC24V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
HP3-M-AC24V Details Description
Related parts for HP3-M-AC24V
LED YELLOW DIFF 3.2MM ROUND T/H datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONN MINI-D 50POS R/A RECPT datasheet.pdf
RES 88.7 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONV INNOLINE ADJUSTABLE datasheet.pdf
CONN HAN ECO 6B COVER BLACK datasheet.pdf
Connector Socket 3 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf