Panasonic Electric Works HP3-M-DC24V
HP3-M-DC24V picture photo
Mfg. Part Number
HP3-M-DC24V
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 24V
Datasheet Download
HP3-M-DC24V.pdf
Availability of HP3-M-DC24V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HP3-M-DC24V Order Process
Ship out your order
Specifications of HP3-M-DC24V
Internal Part NumberEIS-HP3-M-DC24V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsGeneral Appl Guidelines
Standards Chart
Standard Package10
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesHP
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current60mA
Coil Voltage24VDC
Contact Form3PDT (3 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage250VAC - Nom
Turn On Voltage (Max)19.2 VDC
Turn Off Voltage (Min)3.6 VDC
Operate Time30ms
Release Time30ms
Features-
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Contact MaterialSilver (Ag)
Coil Power1.4 W
Coil Resistance400 Ohms
Operating Temperature-50°C ~ 40°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HP3-M-DC24V
Related LinksHP3-M, HP3-M-DC24V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
HP3-M-DC24V Details Description
Related parts for HP3-M-DC24V
CONN HEADER 30POS VERT .8MM SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS BOX MNT SCKT datasheet.pdf
TRANS NPN 160V 18A TO-3PN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES SMD 40.2KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
D4NL-4EFH-B-NPT datasheet.pdf
WASHER FLAT M3.5 NYLON datasheet.pdf
CONN HDR 27POS 0.200 T/H datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 38MA 32 OHM SMD datasheet.pdf