Texas Instruments HPC36003V20/NOPB
HPC36003V20/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
HPC36003V20/NOPB
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 16BIT ROMLESS 68PLCC
Datasheet Download
HPC36003V20/NOPB.pdf
Availability of HPC36003V20/NOPB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HPC36003V20/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of HPC36003V20/NOPB
Internal Part NumberEIS-HPC36003V20/NOPB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Timers and Clocks
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginWafer Diameter Change 28/Feb/2014
Standard Package18
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesHPC™
PackagingTube
Core ProcessorHPC
Core Size16-Bit
Speed20MHz
ConnectivityMicrowire/Plus (SPI), UART/USART
PeripheralsPWM, WDT
Number of I/O52
Program Memory Size-
Program Memory TypeROMless
EEPROM Size-
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.5 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case68-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package68-PLCC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HPC36003V20/NOPB
Related LinksHPC36003, HPC36003V20/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
HPC36003V20/NOPB Details Description
Related parts for HPC36003V20/NOPB
IDC CABLE - AKR16B/AE16M/APK16B datasheet.pdf
CONN PLUG MINI PWR 2COND BLK/RED datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPTICAL WIRE LDS datasheet.pdf
FUSE 450A 600V NON STD SLOW datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 130POS .050 SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.2A 8DFN datasheet.pdf