Susumu HPL0603-1N2
HPL0603-1N2 picture photo
Mfg. Part Number
HPL0603-1N2
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.2NH 460MA 300 MOHM
Datasheet Download
HPL0603-1N2.pdf
Availability of HPL0603-1N2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HPL0603-1N2 Order Process
Ship out your order
Specifications of HPL0603-1N2
Internal Part NumberEIS-HPL0603-1N2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesHPL
PackagingTape & Reel (TR)
TypeThin Film
Material - Core-
Inductance1.2nH
Tolerance±0.2nH
Current Rating460mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)300 mOhm Max
Q @ Freq10 @ 300MHz
Frequency - Self Resonant10GHz
Operating Temperature-
Frequency - Test500MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)0.013" (0.33mm)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HPL0603-1N2
Related LinksHPL06, HPL0603-1N2 Datasheet, Susumu Distributor
HPL0603-1N2 Details Description
Related parts for HPL0603-1N2
Connector Receptacle 16 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
VARISTOR 900V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
RES SMD 82 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC BUFFER CLK 9OUT 3.3V 16-SOIC datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 44POS 5A datasheet.pdf
RES 432 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FREQUENCY SYNTHESIZER 6PIN datasheet.pdf
IMPACT RAM 3X16 OPEN SN 5.5MM datasheet.pdf
IC LINKSWITCH CV/CC 10W 12ESOP datasheet.pdf