Susumu HPL0603-1N8
HPL0603-1N8 picture photo
Mfg. Part Number
HPL0603-1N8
Brief Description
FIXED IND 1.8NH 420MA 360 MOHM
Datasheet Download
HPL0603-1N8.pdf
Availability of HPL0603-1N8
QUANTITY
HPL0603-1N8 Order Process
Ship out your order
Specifications of HPL0603-1N8
Internal Part NumberEIS-HPL0603-1N8
Material - Core-
Inductance1.8nH
Tolerance±0.2nH
Current Rating420mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)360 mOhm Max
Q @ Freq10 @ 300MHz
Frequency - Self Resonant10GHz
Operating Temperature-
Frequency - Test500MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)0.013" (0.33mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HPL0603-1N8
Related LinksHPL06, HPL0603-1N8 Datasheet, Susumu Distributor
HPL0603-1N8 Details Description
Related parts for HPL0603-1N8
LENS SMOKE FOR 3.6"WIDE BEZEL datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 105MA 33 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS 1MM DIP SLD datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 10NS 36SOJ datasheet.pdf
CONN RCPT 6 POS FREE HNG W/PINS datasheet.pdf
FUSE 250A 250V NON STD SLOW datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
RES 25 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
DSUB 15 F PCB R/A G50 ZINC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1 OHM 1% 100W datasheet.pdf