Susumu HPL1005-2N7
HPL1005-2N7 picture photo
Mfg. Part Number
HPL1005-2N7
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.7NH 750MA 230 MOHM
Datasheet Download
HPL1005-2N7.pdf
Availability of HPL1005-2N7
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HPL1005-2N7 Order Process
Ship out your order
Specifications of HPL1005-2N7
Internal Part NumberEIS-HPL1005-2N7
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
PCN Obsolescence/ EOLHPL0603,HPL1005 Series 15/May/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesHPL
PackagingTape & Reel (TR)
TypeThin Film
Material - Core-
Inductance2.7nH
Tolerance±0.2nH
Current Rating750mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)230 mOhm Max
Q @ Freq13 @ 300MHz
Frequency - Self Resonant7GHz
Operating Temperature-
Frequency - Test300MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.013" (0.33mm)