Susumu HPL1005-5N6
HPL1005-5N6 picture photo
Mfg. Part Number
HPL1005-5N6
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 5.6NH 450MA 700 MOHM
Datasheet Download
HPL1005-5N6.pdf
Availability of HPL1005-5N6
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HPL1005-5N6 Order Process
Ship out your order
Specifications of HPL1005-5N6
Internal Part NumberEIS-HPL1005-5N6
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
PCN Obsolescence/ EOLHPL0603,HPL1005 Series 15/May/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesHPL
PackagingTape & Reel (TR)
TypeThin Film
Material - Core-
Inductance5.6nH
Tolerance±0.2nH
Current Rating450mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)700 mOhm Max
Q @ Freq10 @ 300MHz
Frequency - Self Resonant5.5GHz
Operating Temperature-
Frequency - Test300MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.013" (0.33mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HPL1005-5N6
Related LinksHPL10, HPL1005-5N6 Datasheet, Susumu Distributor
HPL1005-5N6 Details Description
Related parts for HPL1005-5N6
BOARD TERMINAL TURRET 50POS datasheet.pdf
LID F/TRAY 1/16X9-7/16X13-11/16 datasheet.pdf
IC REG LIN W/SPR VSR 20-TQFN datasheet.pdf
CONN RCPT FMALE 5POS 12" 16/1 datasheet.pdf
CONN PLUG 60POS STR .050" GLD datasheet.pdf
RES 750K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
CONN HDR 46POS 2MM T/H R/A datasheet.pdf