| Internal Part Number | EIS-HPP845E031R5 | |
| Product Training Modules | HTU-21D Digital Humidity & Temperature Sensor | |
| Featured Product | HTU21D Digital Humidity Sensor | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Category | Sensors, Transducers | |
| Family | Moisture Sensors, Humidity | |
| Series | - | |
| Sensor Type | Humidity, Temperature | |
| Humidity Range | 0 ~ 100% RH | |
| Output Type | I²C | |
| Output | 12b | |
| Accuracy | ±2% RH | |
| Response Time | 5s | |
| Sensitivity | - | |
| Voltage - Supply | 1.5 V ~ 3.6 V | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |