Artesyn Embedded Technologies HPS3000-9
HPS3000-9 picture photo
Mfg. Part Number
HPS3000-9
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 48V 3000W
Datasheet Download
HPS3000-9.pdf
Availability of HPS3000-9
QUANTITY
HPS3000-9 Order Process
Ship out your order
Specifications of HPS3000-9
Internal Part NumberEIS-HPS3000-9
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationDeclaration of Conformity
Featured ProductHPS3000 Series AC/DC Front-End Power Supply
PCN PackagingCSA Marking 20/Sep/2013
Standard Package50
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesHPS3000
TypeFront End
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)62A
Power (Watts)3000W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation-
Efficiency90%
Operating Temperature-10°C ~ 40°C
FeaturesHot Swappable, I²C™ Interface, Load Sharing, PFC, PMBus™, Standby Output, Universal Input
Mounting TypeRack Mount
Size / Dimension12.90" L x 4.20" W x 1.57" H (327.7mm x 106.7mm x 39.9mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCB
Power (Watts) - Max3000W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HPS3000-9
Related LinksHPS3, HPS3000-9 Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
HPS3000-9 Details Description
Related parts for HPS3000-9
TRIMMER 5K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN TRB JACK STR PCB datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A DL SYNC 16LLP datasheet.pdf
CABLE MOD COIL 5COND BLACK 15' datasheet.pdf
IC MCU 8051 4KB FLASH 20QFN datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.5A DL 8SOP datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.5V datasheet.pdf