FFF HQ06508100J0G
HQ06508100J0G picture photo
Mfg. Part Number
HQ06508100J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
762 TB SP CL INTERLACE/T
Datasheet Download
HQ06508100J0G.pdf
Availability of HQ06508100J0G
QUANTITY
HQ06508100J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of HQ06508100J0G
Internal Part NumberEIS-HQ06508100J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,080
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesHQ
PackagingBulk
Number of Levels2
Positions Per Level3
Pitch0.300" (7.62mm)
Mating Orientation45° (135°) Angle with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge12-28 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless - Leg Spring, Push-In Spring
Features-
ColorGray
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HQ06508100J0G
Related LinksHQ0650, HQ06508100J0G Datasheet, FFF Distributor
HQ06508100J0G Details Description
Related parts for HQ06508100J0G
FIXED IND 2.7UH 31.6A 3 MOHM TH datasheet.pdf
IC AMP POST LIMIT 5V/3.3V 10MSOP datasheet.pdf
RES SMD 9.09KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 200MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CONN SSL RECEPTACLE 1POS SOLDER datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS DL HORIZ SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE D 49 CKTS LGT 178 datasheet.pdf
LED COB 42W 5905LM 28MM SQ SMD datasheet.pdf