FFF HQ08408100J0G
HQ08408100J0G picture photo
Mfg. Part Number
HQ08408100J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
1016 TB SP CL INTERLACE
Datasheet Download
HQ08408100J0G.pdf
Availability of HQ08408100J0G
QUANTITY
HQ08408100J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of HQ08408100J0G
Internal Part NumberEIS-HQ08408100J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,070
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesHQ
PackagingBulk
Number of Levels2
Positions Per Level4
Pitch0.400" (10.16mm)
Mating Orientation45° (135°) Angle with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge12-28 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless - Leg Spring, Push-In Spring
Features-
ColorGray
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HQ08408100J0G
Related LinksHQ0840, HQ08408100J0G Datasheet, FFF Distributor
HQ08408100J0G Details Description
Related parts for HQ08408100J0G
RECEPT WRAPOST .032-.046" .125" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN SOCKET .4MM 20POS SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 53POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 20 OLIVE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES 180 OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
XG4 16AWG 19/.0117 2C BRAID 300V datasheet.pdf