FFF HQ12308100J0G
HQ12308100J0G picture photo
Mfg. Part Number
HQ12308100J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
508 TB SP CL INTERLACE/T
Datasheet Download
HQ12308100J0G.pdf
Availability of HQ12308100J0G
QUANTITY
HQ12308100J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of HQ12308100J0G
Internal Part NumberEIS-HQ12308100J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,016
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesHQ
PackagingBulk
Number of Levels2
Positions Per Level6
Pitch0.200" (5.08mm)
Mating Orientation45° (135°) Angle with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge12-28 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless - Leg Spring, Push-In Spring
Features-
ColorGray
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HQ12308100J0G
Related LinksHQ1230, HQ12308100J0G Datasheet, FFF Distributor
HQ12308100J0G Details Description
Related parts for HQ12308100J0G
CONN IDC 20POS .100 TIN 24AWG datasheet.pdf
CONN HEADER 72POS DL .100" GO datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS .050" STR PCB datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 55A ISOPLUS 264 datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
SL 5.08HC/20/90 3.2SN BK BX datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.9A 108 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 320NH 420MA 410 MOHM datasheet.pdf