AVX Corporation HQCCAA102KAT6A
HQCCAA102KAT6A picture photo
Mfg. Part Number
HQCCAA102KAT6A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 1KV NP0 2325
Datasheet Download
HQCCAA102KAT6A.pdf
Availability of HQCCAA102KAT6A
QUANTITY
HQCCAA102KAT6A Order Process
Ship out your order
Specifications of HQCCAA102KAT6A
Internal Part NumberEIS-HQCCAA102KAT6A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package36
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesHi-Q®
PackagingTray - Waffle
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case2325 (5864 Metric)
Size / Dimension0.230" L x 0.250" W (5.84mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.165" (4.19mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss, Ultra Low ESR, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HQCCAA102KAT6A
Related LinksHQCCAA1, HQCCAA102KAT6A Datasheet, AVX Corporation Distributor
HQCCAA102KAT6A Details Description
Related parts for HQCCAA102KAT6A
RES 1.27K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 2MM RT ANG TIN datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 59 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS WALL MT PINS datasheet.pdf
RES 76.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 50POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
RES SMD 73.2 OHM 0.6W 3017 datasheet.pdf
RJ45 OVERMOLDED PATCH CABLE CAT datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS PNL MNT PIN datasheet.pdf