AVX Corporation HQCCWM180GAH6A
HQCCWM180GAH6A picture photo
Mfg. Part Number
HQCCWM180GAH6A
Brief Description
CAP CER 18PF 2.5KV P90 2325
Datasheet Download
HQCCWM180GAH6A.pdf
Availability of HQCCWM180GAH6A
QUANTITY
HQCCWM180GAH6A Order Process
Ship out your order
Specifications of HQCCWM180GAH6A
Internal Part NumberEIS-HQCCWM180GAH6A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTray - Waffle
Capacitance18pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated2500V (2.5kV)
Temperature CoefficientP90
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2325 (5864 Metric)
Size / Dimension0.230" L x 0.250" W (5.84mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.145" (3.68mm)