AVX Corporation HQCE7M472GAH6A
HQCE7M472GAH6A picture photo
Mfg. Part Number
HQCE7M472GAH6A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4700PF 500V P90 3838
Datasheet Download
HQCE7M472GAH6A.pdf
Availability of HQCE7M472GAH6A
QUANTITY
HQCE7M472GAH6A Order Process
Ship out your order
Specifications of HQCE7M472GAH6A
Internal Part NumberEIS-HQCE7M472GAH6A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package24
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesHi-Q®
PackagingTray - Waffle
Capacitance4700pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientP90
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case3838 (9797 Metric)
Size / Dimension0.380" L x 0.380" W (9.65mm x 9.65mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.170" (4.32mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss, Ultra Low ESR, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HQCE7M472GAH6A
Related LinksHQCE7M4, HQCE7M472GAH6A Datasheet, AVX Corporation Distributor
HQCE7M472GAH6A Details Description
Related parts for HQCE7M472GAH6A
GDT 350V THROUGH HOLE datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 50V 20% RADIAL datasheet.pdf
RES 280K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
PWR SPLY MEDICAL 5V 3A 15W datasheet.pdf
RES 3.90K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
FUSE HOLDER BLADE 32V 20A PCB datasheet.pdf
RES 348K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 9.2K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CARD MARKER SELF-LAMINATING datasheet.pdf
MODULE DIODE 600V 80A ADD-A-PAK datasheet.pdf