AVX Corporation HQCEMM240GAH6A
HQCEMM240GAH6A picture photo
Mfg. Part Number
HQCEMM240GAH6A
Brief Description
CAP CER 24PF 7.2KV P90 3838
Datasheet Download
HQCEMM240GAH6A.pdf
Availability of HQCEMM240GAH6A
QUANTITY
HQCEMM240GAH6A Order Process
Ship out your order
Specifications of HQCEMM240GAH6A
Internal Part NumberEIS-HQCEMM240GAH6A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package24
SeriesHi-Q®
PackagingTray - Waffle
Capacitance24pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated7200V (7.2kV)
Temperature CoefficientP90
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case3838 (9797 Metric)
Size / Dimension0.380" L x 0.380" W (9.65mm x 9.65mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.170" (4.32mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss, Ultra Low ESR, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HQCEMM240GAH6A
Related LinksHQCEMM2, HQCEMM240GAH6A Datasheet, AVX Corporation Distributor
HQCEMM240GAH6A Details Description
Related parts for HQCEMM240GAH6A
RELAY GEN PURPOSE SPDT 12A 12V datasheet.pdf
FUSE RESETTABLE 150MA 60V RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 82 OHM 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 33.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CA 62.5 SC DUP-MTRJ VI SECURE datasheet.pdf
RES SMD 6.98KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 35V X5R 0805 datasheet.pdf
LP 5.00/135/21 OG datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V X8G RADIAL datasheet.pdf