AVX Corporation HQCEMM430GAH6A
HQCEMM430GAH6A picture photo
Mfg. Part Number
HQCEMM430GAH6A
Brief Description
CAP CER 43PF 7.2KV P90 3838
Datasheet Download
HQCEMM430GAH6A.pdf
Availability of HQCEMM430GAH6A
QUANTITY
HQCEMM430GAH6A Order Process
Ship out your order
Specifications of HQCEMM430GAH6A
Internal Part NumberEIS-HQCEMM430GAH6A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package24
SeriesHi-Q®
PackagingTray - Waffle
Capacitance43pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated7200V (7.2kV)
Temperature CoefficientP90
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case3838 (9797 Metric)
Size / Dimension0.380" L x 0.380" W (9.65mm x 9.65mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.170" (4.32mm)