AVX Corporation HQCEMM4R7BAH6A
HQCEMM4R7BAH6A picture photo
Mfg. Part Number
HQCEMM4R7BAH6A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4.7PF 7.2KV P90 3838
Datasheet Download
HQCEMM4R7BAH6A.pdf
Availability of HQCEMM4R7BAH6A
QUANTITY
HQCEMM4R7BAH6A Order Process
Ship out your order
Specifications of HQCEMM4R7BAH6A
Internal Part NumberEIS-HQCEMM4R7BAH6A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package24
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesHi-Q®
PackagingTray - Waffle
Capacitance4.7pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated7200V (7.2kV)
Temperature CoefficientP90
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case3838 (9797 Metric)
Size / Dimension0.380" L x 0.380" W (9.65mm x 9.65mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.170" (4.32mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss, Ultra Low ESR, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HQCEMM4R7BAH6A
Related LinksHQCEMM4, HQCEMM4R7BAH6A Datasheet, AVX Corporation Distributor
HQCEMM4R7BAH6A Details Description
Related parts for HQCEMM4R7BAH6A
IC AMP AUDIO PWR .07W STER 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 5.49 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 3/8-24 UNF 4-20MA datasheet.pdf
RES 200 OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG GREEN 500' datasheet.pdf
GROUND TERM CLIP datasheet.pdf
RES 17.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
ALZ RELAY 1 FORM A 48V datasheet.pdf