AVX Corporation HQCEMM560GAH6A
HQCEMM560GAH6A picture photo
Mfg. Part Number
HQCEMM560GAH6A
Brief Description
CAP CER 56PF 7.2KV P90 3838
Datasheet Download
HQCEMM560GAH6A.pdf
Availability of HQCEMM560GAH6A
QUANTITY
HQCEMM560GAH6A Order Process
Ship out your order
Specifications of HQCEMM560GAH6A
Internal Part NumberEIS-HQCEMM560GAH6A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package24
SeriesHi-Q®
PackagingTray - Waffle
Capacitance56pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated7200V (7.2kV)
Temperature CoefficientP90
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case3838 (9797 Metric)
Size / Dimension0.380" L x 0.380" W (9.65mm x 9.65mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.170" (4.32mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HQCEMM560GAH6A
Related LinksHQCEMM5, HQCEMM560GAH6A Datasheet, AVX Corporation Distributor
HQCEMM560GAH6A Details Description
Related parts for HQCEMM560GAH6A
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 400V 4A TO251 datasheet.pdf
RES SMD 6.04K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DESICCANT 1/3 PLAST BAG 700/PAIL datasheet.pdf
WASHER SHOULDER NYLON datasheet.pdf
IC OR CTRLR SRC SELECT 8TSSOP datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 6.3A PNL MNT datasheet.pdf
RES 50 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 1W DO204AL datasheet.pdf