FDK America Inc. HR-4U-1000F10
HR-4U-1000F10 picture photo
Mfg. Part Number
HR-4U-1000F10
Manufacturer
Product Category
Battery Packs
Brief Description
BATT PACK NIMH 12V 1000MAH
Datasheet Download
HR-4U-1000F10.pdf
Availability of HR-4U-1000F10
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HR-4U-1000F10 Order Process
Ship out your order
Specifications of HR-4U-1000F10
Internal Part NumberEIS-HR-4U-1000F10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
MSDS Material Safety DatasheetNickel Metal Hydride Battery MSDS
Standard Package1
Category Battery Products
FamilyBattery Packs
SeriesTWICELL
Battery ChemistryNickel Metal Hydride
RechargeabilityYes
Battery Cell SizeAAA
Number of Cells10
Voltage - Rated12V
Capacity930mAh
StructureSide to Side, 1 Row x 10 Cells
Termination StyleSolder Tab
Size / Dimension2.89" L x 0.41" W x 1.75" H (73.5mm x 10.5mm x 44.5mm)
Weight0.001 KG
NoteBattery packs made with NIMH cells include a thermostat.
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR-4U-1000F10
Related LinksHR-4U-, HR-4U-1000F10 Datasheet, FDK America Inc. Distributor
HR-4U-1000F10 Details Description
Related parts for HR-4U-1000F10
IDC CABLE - MSR50A/MC50G/X datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB OTP 44TQFP datasheet.pdf
RES SMD 23.2OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV Y5V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CBL 35POS 0.5MM JMPR TYPE D 6" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
RES 271 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 744 I/O 1517HBGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONICAL SHARP 0.5MM datasheet.pdf