FDK America Inc. HR-4U-1000F10
HR-4U-1000F10 picture photo
Mfg. Part Number
HR-4U-1000F10
Manufacturer
Product Category
Battery Packs
Brief Description
BATT PACK NIMH 12V 1000MAH
Datasheet Download
HR-4U-1000F10.pdf
Availability of HR-4U-1000F10
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HR-4U-1000F10 Order Process
Ship out your order
Specifications of HR-4U-1000F10
Internal Part NumberEIS-HR-4U-1000F10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
MSDS Material Safety DatasheetNickel Metal Hydride Battery MSDS
Standard Package1
Category Battery Products
FamilyBattery Packs
SeriesTWICELL
Battery ChemistryNickel Metal Hydride
RechargeabilityYes
Battery Cell SizeAAA
Number of Cells10
Voltage - Rated12V
Capacity930mAh
StructureSide to Side, 1 Row x 10 Cells
Termination StyleSolder Tab
Size / Dimension2.89" L x 0.41" W x 1.75" H (73.5mm x 10.5mm x 44.5mm)
Weight0.001 KG
NoteBattery packs made with NIMH cells include a thermostat.
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR-4U-1000F10
Related LinksHR-4U-, HR-4U-1000F10 Datasheet, FDK America Inc. Distributor
HR-4U-1000F10 Details Description
Related parts for HR-4U-1000F10
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BOIT MINI TIMER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 15A 125V datasheet.pdf
AC/DC CNVRTR 5V +/-12V 12V 80W datasheet.pdf
SWITCH THUMB BCD 0.1A 250V/50V datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 415MA 400 MOHM datasheet.pdf