Vishay/Beyschlag HR0030VW25291BB1
HR0030VW25291BB1 picture photo
Mfg. Part Number
HR0030VW25291BB1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2500PF 5.6KV Y5U NONSTND
Datasheet Download
HR0030VW25291BB1.pdf
Availability of HR0030VW25291BB1
QUANTITY
HR0030VW25291BB1 Order Process
Ship out your order
Specifications of HR0030VW25291BB1
Internal Part NumberEIS-HR0030VW25291BB1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesHR30
PackagingBulk
Capacitance2500pF
Tolerance-20%, +50%
Voltage - Rated5600V (5.6kV)
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeScrew Mount
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR0030VW25291BB1
Related LinksHR0030VW, HR0030VW25291BB1 Datasheet, Vishay/Beyschlag Distributor
HR0030VW25291BB1 Details Description
Related parts for HR0030VW25291BB1
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25, 25 Position Board Edge, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC CTRLR HOT SWAP NEG HV 8-SOIC datasheet.pdf
LED LIGHT PIPE GREEN FLEX RND 6" datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 23POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
RES 20K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 130K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
RES SMD 13 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf