AVX Corporation HR01151J
HR01151J picture photo
Mfg. Part Number
HR01151J
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RESISTOR 150 OHM 1/16W 5% AXIAL
Datasheet Download
HR01151J.pdf
Availability of HR01151J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HR01151J Order Process
Ship out your order
Specifications of HR01151J
Internal Part NumberEIS-HR01151J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesHR, Kyocera
PackagingBulk
Resistance (Ohms)150
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.036" Square x 0.075" L (0.91mm x 1.91mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR01151J
Related LinksHR01, HR01151J Datasheet, AVX Corporation Distributor
HR01151J Details Description
Related parts for HR01151J
RES SMD 3.4K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 52POS DUAL TIN datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR L6928Q1 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.048V SOT23 datasheet.pdf
PVC ALLIGATOR CLIP RED datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
VARISTOR 354V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
SWITCH CAP YELLOW datasheet.pdf
3MM LED GREEN 25 PCS datasheet.pdf