AVX Corporation HR01161J
HR01161J picture photo
Mfg. Part Number
HR01161J
Brief Description
RESISTOR 160 OHM 1/16W 5% AXIAL
Datasheet Download
HR01161J.pdf
Availability of HR01161J
QUANTITY
HR01161J Order Process
Ship out your order
Specifications of HR01161J
Internal Part NumberEIS-HR01161J
PackagingBulk
Resistance (Ohms)160
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.036" Square x 0.075" L (0.91mm x 1.91mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR01161J
Related LinksHR01, HR01161J Datasheet, AVX Corporation Distributor
HR01161J Details Description
Related parts for HR01161J
IDC CABLE - MDM34H/MC34G/MDM34H datasheet.pdf
IGBT 365V 20A 165W D2PAK datasheet.pdf
PROGRAMMING TOOL FOR ST7 MCU datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
RES SMD 0.24 OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
IC FLASH 512MBIT 133MHZ 24BGA datasheet.pdf
OSC CMEMS 50.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 9.8PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
OSC MEMS 163.84MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 44VC datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 60W datasheet.pdf