AVX Corporation HR01183J
HR01183J picture photo
Mfg. Part Number
HR01183J
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RESISTOR 18K OHM 1/16W 5% AXIAL
Datasheet Download
HR01183J.pdf
Availability of HR01183J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HR01183J Order Process
Ship out your order
Specifications of HR01183J
Internal Part NumberEIS-HR01183J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesHR, Kyocera
PackagingBulk
Resistance (Ohms)18k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.036" Square x 0.075" L (0.91mm x 1.91mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR01183J
Related LinksHR01, HR01183J Datasheet, AVX Corporation Distributor
HR01183J Details Description
Related parts for HR01183J
Connector Receptacle 6 Position 0.079" (2.00mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
RACK STEEL 13X21X14.25 GRY datasheet.pdf
RES SMD 8.66KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 13POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf