AVX Corporation HR01301J
HR01301J picture photo
Mfg. Part Number
HR01301J
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RESISTOR 300 OHM 1/16W 5% AXIAL
Datasheet Download
HR01301J.pdf
Availability of HR01301J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HR01301J Order Process
Ship out your order
Specifications of HR01301J
Internal Part NumberEIS-HR01301J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesHR, Kyocera
PackagingBulk
Resistance (Ohms)300
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.036" Square x 0.075" L (0.91mm x 1.91mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR01301J
Related LinksHR01, HR01301J Datasheet, AVX Corporation Distributor
HR01301J Details Description
Related parts for HR01301J
IC 80C51 MCU 256 RAM 44PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 05VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES 140 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 115V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf