AVX Corporation HR01301J
HR01301J picture photo
Mfg. Part Number
HR01301J
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RESISTOR 300 OHM 1/16W 5% AXIAL
Datasheet Download
HR01301J.pdf
Availability of HR01301J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HR01301J Order Process
Ship out your order
Specifications of HR01301J
Internal Part NumberEIS-HR01301J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesHR, Kyocera
PackagingBulk
Resistance (Ohms)300
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.036" Square x 0.075" L (0.91mm x 1.91mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR01301J
Related LinksHR01, HR01301J Datasheet, AVX Corporation Distributor
HR01301J Details Description
Related parts for HR01301J
TRANS PNP DARL 30V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
RES 22.6 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 267 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.37M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 178 TYP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES KIT 10-2.2M 1/16W 6450PCS datasheet.pdf
DUAL SCART CONNECTOR datasheet.pdf
CAP FILM 9.1NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf