AVX Corporation HR01353J
HR01353J picture photo
Mfg. Part Number
HR01353J
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RESISTOR 35K OHM 1/16W 5% AXIAL
Datasheet Download
HR01353J.pdf
Availability of HR01353J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HR01353J Order Process
Ship out your order
Specifications of HR01353J
Internal Part NumberEIS-HR01353J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesHR, Kyocera
PackagingBulk
Resistance (Ohms)35k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.036" Square x 0.075" L (0.91mm x 1.91mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR01353J
Related LinksHR01, HR01353J Datasheet, AVX Corporation Distributor
HR01353J Details Description
Related parts for HR01353J
RELAY GEN PURPOSE SPDT 1A 12V datasheet.pdf
RES SMD 2.43KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
LOCATOR ASSEMBLY FOR 0638235400 datasheet.pdf
RES 86.6K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 115VAC 28VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
ENCODER REFL OPT datasheet.pdf
CAP CER 100PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN RCP 0.4MM NW 30POS DUAL SMD datasheet.pdf
CAP 10 UF 20% 10 V datasheet.pdf