AVX Corporation HR01600J
HR01600J picture photo
Mfg. Part Number
HR01600J
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RESISTOR 60 OHM 1/16W 5% AXIAL
Datasheet Download
HR01600J.pdf
Availability of HR01600J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HR01600J Order Process
Ship out your order
Specifications of HR01600J
Internal Part NumberEIS-HR01600J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesHR, Kyocera
PackagingBulk
Resistance (Ohms)60
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.036" Square x 0.075" L (0.91mm x 1.91mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR01600J
Related LinksHR01, HR01600J Datasheet, AVX Corporation Distributor
HR01600J Details Description
Related parts for HR01600J
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 5 (Coax) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 24KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
VARISTOR 297V 8KA DISC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 365K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 171VWM 274VC DO204AL datasheet.pdf
RES 1.96K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 4.9A 11 MOHM SMD datasheet.pdf
IC ENCORE MCU 4K FLASH 20DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRGHT SKT datasheet.pdf