AVX Corporation HR01620J
HR01620J picture photo
Mfg. Part Number
HR01620J
Brief Description
RESISTOR 62 OHM 1/16W 5% AXIAL
Datasheet Download
HR01620J.pdf
Availability of HR01620J
QUANTITY
HR01620J Order Process
Ship out your order
Specifications of HR01620J
Internal Part NumberEIS-HR01620J
PackagingBulk
Resistance (Ohms)62
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.036" Square x 0.075" L (0.91mm x 1.91mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR01620J
Related LinksHR01, HR01620J Datasheet, AVX Corporation Distributor
HR01620J Details Description
Related parts for HR01620J
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 649K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES 549K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 5POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
SWITCH SIM ROLL DPST 15A QC 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 200W datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 4A 115VAC 28VDC datasheet.pdf
CONN HDR 144POS 1.27MM STR AU datasheet.pdf
SOLID HANDI-CARD, TYHC#41 datasheet.pdf
10MM LENS WASHER RTAINR datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.0027UF RADIAL datasheet.pdf