AVX Corporation HR01752J
HR01752J picture photo
Mfg. Part Number
HR01752J
Brief Description
RESISTOR 7.5K OHM 1/16W 5% AXIAL
Datasheet Download
HR01752J.pdf
Availability of HR01752J
QUANTITY
HR01752J Order Process
Ship out your order
Specifications of HR01752J
Internal Part NumberEIS-HR01752J
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.036" Square x 0.075" L (0.91mm x 1.91mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR01752J
Related LinksHR01, HR01752J Datasheet, AVX Corporation Distributor
HR01752J Details Description
Related parts for HR01752J
SWITCH ROCKER DPST 8A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 3.32UH 10A 6.48 MOHM datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 3MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC SMB datasheet.pdf
FUSE 400A 690V 2GKN/50 AR UC datasheet.pdf
KK 100 HDR POL VERT 12POS datasheet.pdf
RES 178 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 7.77K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf