AVX Corporation HR01910J
HR01910J picture photo
Mfg. Part Number
HR01910J
Brief Description
RESISTOR 91 OHM 1/16W 5% AXIAL
Datasheet Download
HR01910J.pdf
Availability of HR01910J
QUANTITY
HR01910J Order Process
Ship out your order
Specifications of HR01910J
Internal Part NumberEIS-HR01910J
PackagingBulk
Resistance (Ohms)91
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.036" Square x 0.075" L (0.91mm x 1.91mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR01910J
Related LinksHR01, HR01910J Datasheet, AVX Corporation Distributor
HR01910J Details Description
Related parts for HR01910J
JUMPER-H1500TR/A3049G/H1500TR 3" datasheet.pdf
RACK ECONOMIZER 57.81X22X 30.75" datasheet.pdf
IC REDRIVER LVDS 4CH 24TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 02POS R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 110V datasheet.pdf
CABLE REEL-INDUST DUTY 25' 12-3 datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.50W 12VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 10A 125V datasheet.pdf