AVX Corporation HR01913J
HR01913J picture photo
Mfg. Part Number
HR01913J
Brief Description
RESISTOR 91K OHM 1/16W 5% AXIAL
Datasheet Download
HR01913J.pdf
Availability of HR01913J
QUANTITY
HR01913J Order Process
Ship out your order
Specifications of HR01913J
Internal Part NumberEIS-HR01913J
PackagingBulk
Resistance (Ohms)91k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.036" Square x 0.075" L (0.91mm x 1.91mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR01913J
Related LinksHR01, HR01913J Datasheet, AVX Corporation Distributor
HR01913J Details Description
Related parts for HR01913J
CABLE ASSY STR 1.35MM 6' 24 AWG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC LATCH TRANSP OCTAL D 20-DIP datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 200V 200MA SOT23 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.060" UNIV datasheet.pdf
RES 18.2 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 169K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A datasheet.pdf
CAP FILM 1000VDC 0.015UF RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 82NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf